Styczeń – mroźny początek roku!

Logo Un Toit Pour Les Abeilles

Każdego miesiąca dochodzą do nas wieści ula, który sponsorujemy wraz ze stowarzyszeniem „Dach dla pszczół”.
Oto nowości styczeń !

 

Co się dzieje w ulu?

Trudno nie zauważyć, że od kilku dni mróz bardziej szczypie w policzki. Przyroda na dobre przywdziała swój zimowy płaszcz, a w pasiece panuje niczym niezmącony spokój.
W większości regionów kraju temperatura spadła poniżej zera. Gdzieniegdzie jest cieplej, ale najwyżej 10°C! Mroźna zima to pora, kiedy pszczoły nie opuszczają ula. Groziłoby im to śmiercią.
Nie ma zresztą takiej potrzeby, bo na zewnątrz nie mają już czego szukać. Pszczoły pozostaną w gromadzie przez całą zimę, utrzymując w ulu wysoką temperaturę (20-30°C), która zapewni kolonii przetrwanie.
Za kilka miesięcy Natura obudzi się ponownie… Ptaki przygotują gniazda na wiosnę, a na drzewach pojawią się pąki – to będą pierwsze zwiastuny budzącej się do życia flory i fauny!
Za kilka miesięcy typowy dla ula zgiełk znowu stanie się codziennością.

 

Zbliżenie na… Zimowanie

Pszczoły żyjące w naszych ulach, powszechnie nazywane pszczołami miodnymi, to jedyne owady błonoskrzydłe, które zimują, to znaczy pozostają w ulu przez cały najchłodniejszy okres w roku. W przypadku pszczół nie mówimy jednak o hibernacji, ponieważ owady pozostają przez cały czas aktywne.
Głównym zadaniem w kolonii w tym okresie jest ogrzewanie wnętrza ula, aby utrzymać w samym środku kłębu temperaturę na tyle wysoką, by kolonia mogła przetrwać.
Pszczoły nie przestają się odżywiać w tym okresie, korzystając z zapasów przechowywanych wewnątrz ula. Krótko mówiąc, spędzają zimę „w rodzinnym gronie” i w cieple.

 

Tymczasem pszczelarz…

Podobnie jak w grudniu, również w pierwszym miesiącu roku pszczelarz nie ma wielu obowiązków. Jest to spokojny okres, a praca ogranicza się głównie do niezbędnych zmian kosmetycznych. Z powodu zimna pszczelarz nie można otworzyć uli, ale sprawdza, czy nic nie zakłóca porządku w pasiece i czy ule nie uległy uszkodzeniu.
Przygotowuje się do kolejnego sezonu, który rozpocznie się za kilka tygodni, dokonując inwentaryzacji sprzętu i narzędzi, czyszcząc ramki, przygotowując wosk i wykonując różne prace związane z produkcją miodu.

 

Czy wiesz, że… ?

W okresie zimowym, w celu utrzymania odpowiedniej temperatury ciała, pszczoły zużywają nagromadzone w ulu zapasy miodu.
Pszczoły dbają o nienaganną higienę i nigdy nie defekują wewnątrz ula.
Podczas odwilży opuszczają ul i wykonują tzw. lot czystości, podczas którego pozbywają się pozostałości procesu trawienia nagromadzonych przez kilka tygodni.
Czyż przyroda nie funkcjonuje fantastycznie?