Grudzień – w ulu powstaje kłąb zimowy

Logo Un Toit Pour Les Abeilles

Każdego miesiąca dochodzą do nas wieści ula, który sponsorujemy wraz ze stowarzyszeniem „Dach dla pszczół”.
Oto nowości październik !

 

Co się dzieje w ulu?

Nadchodzi zima. Temperatury wyraźnie spadły, w kilku regionach odnotowano spore opady deszczu, a w niektórych spadł już nawet śnieg.

W pasiekach panuje całkowity spokój.
Temperatura na zewnątrz utrzymuje się na poziomie 9-10°C – w takich warunkach pszczoły oczywiście nie opuszczają ula. Pozostają wewnątrz i tworzą tzw. kłąb zimowy, aby w cieple przetrwać zimę.
Oto mapa prognozy pogody na połowę grudnia.

 

Zbliżenie na… kłąb zimowy

Czy wiesz, że aby przetrwać w cieple okres zimowy, pszczoły zbierają się w ulu w kłąb przypominający kiść winogron. Własnym ruchem w kłębie utrzymują odpowiednią temperaturę.

W samym środku, gdzie temperatura jest najwyższa, znajduje się oczywiście królowa i jej potomstwo. To samo „serce” kłębu, gdzie temperatura wynosi około 30°C.
Tę najbardziej wewnętrzną część chroni tworzona przez pszczoły korona, w której reguluje się temperaturę. Powstaje coś na kształt płaszcza. W tej warstwie pszczoły ułożone są najbliżej siebie, a temperatura wynosi około 10°C.

 

Tymczasem pszczelarz…

Pszczelarzy korzysta z tego okresu, aby przygotować i rozesłać słoje z miodem zainteresowanym sponsorom. Sprzedaje także miód na przedświątecznych jarmarkach. Rzadko zagląda w tym okresie do pasieki, nie chcąc zakłócać spokoju pszczelej kolonii. W okresach odwilży (kiedy temperatura przekracza 15°C) może otworzyć ule i zacisnąć ramki, dodając ściankę działową.

 

Czy wiesz, że… ?

Zimą pszczoły wewnątrz kłębu ogrzewają ul. Mięśnie w ich tułowiu delikatnie wibrują, nie powodując przy tym ruchu skrzydeł, co pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz kłębu. Kiedy temperatura spada poniżej 10°C, pszczoły wchodzą w stan śpiączki, odrywają się od kłębu i umierają.